Jak wygląda projekt wnętrza krok po kroku?

Myślałeś kiedyś nad współpracą z projektantem, ale nie do końca wiesz na czym taka współpraca polega? Większość architektów wnętrz działa na ogólnie przyjętych zasadach, zawierających podobne etapy projektowania. Niewątpliwie jednak, każde biuro projektowe opiera się na swoich wypracowanych schematach. Na podstawie mojego programu oraz na przykładzie wybranego projektu, który miałam przyjemność tworzyć, postaram Ci się przybliżyć jak wygląda projekt wnętrza krok po kroku…

BADANIE POTRZEB KLIENTA

Wstępne rozmowy, analiza oczekiwań oraz zapoznanie się z umową i podpisanie jej – tak rozpoczyna się współpraca z projektantem. Zadaje on mnóstwo pytań, często prosi o wypełnienie ankiety i zgromadzenie inspiracji. Po przejściu przez szereg wymagań, zakazów i preferencji klienta oraz ustaleniu budżetu na wykończenie mieszkania, przechodzi do analizy oczekiwań funkcjonalnych oraz upodobań stylistycznych.

INWENTARYZACJA

Pierwszą ingerencją w projekt jest przeprowadzenie inwentaryzacji. Są to wszelkie pomiary, umożliwiające przedstawienie stanu istniejącego obiektu. Ich wykonanie zależne jest od stanu zaawansowania danej inwestycji. Jeśli jest to obiekt w trakcie budowy, trzeba bazować na rzutach konstrukcyjnych lub planach od dewelopera. W takich sytuacjach wszelkie różnice w pomiarach koryguje się pod koniec projektu.

UKŁADY FUNKCJONALNE 2D

Następnym etapem jest utworzenie schematów w formie rzutów 2D, opatrzonych odpowiednimi wymiarami. Układy funkcjonalne, jak sama nazwa wskazuje, skupiają się na funkcji – na relacjach, jakie będą zachodziły pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i elementami wyposażenia, na poprawnie rozwiązanych ciągach komunikacyjnych i przede wszystkim na ergonomii pomieszczeń, czyli dopasowaniu do potrzeb przebywających w nich osób. Schematy te przedstawiają różne warianty ustawienia mebli, sprzętów i wszelkich elementów wyposażenia. Na podstawie kilku propozycji, stworzony zostaje jeden ostateczny układ – jest to solidny fundament, na którym zostanie oparta reszta projektu.

MATERIAŁY I ELEMENTY WYPOSAŻENIA

Kolejnym krokiem jest wybór materiałów wykończeniowych oraz konkretnych modeli elementów wyposażenia. Projektant wraz z klientem po omówieniu inspiracji oraz godzinach spędzonych przy sklepowych aranżacjach i wystawach, dokonują ostatecznych decyzji. Tutaj świetnym wprowadzeniem do kolejnego etapu jest moodboard, czyli tablica próbek i detali, wprowadzająca w klimat projektowanego wnętrza. Na podstawie takiego kolażu oraz wybranego układu funkcjonalnego zostaje stworzony projekt 3D.

WIZUALIZACJE 3D

To najprzyjemniejsza dla oka część, czyli fotorealistyczne grafiki. Przedstawiają one finalny wygląd projektowanych pomieszczeń. Po tym etapie klient może odetchnąć z ulgą, bowiem dalsza część to projekty związane z rysunkami dla wykonawców.

DOKUMENTACJA TECHNICZNA

Po zatwierdzonych wizualizacjach 3D, następuje etap związany z dokumentacją techniczną. Aby przez niego przebrnąć, niezbędne są umiejętności inżynieryjne i techniczne, pozwalające na przygotowanie materiałów potrzebnych wykonawcom. Na taką dokumentację składają się projekty dotyczące:
układów ścian,
instalacji elektrycznych,
hydrauliki i c.o.,
malowania i pokrycia ścian,
wykończenia podłóg,
sufitów podwieszanych,
układu płytek,
oraz wszelkiej zabudowy meblowej projektowanej na wymiar.
Trochę się tego nazbierało prawda? Każdy z wyżej wymienionych dokumentów opatrzony jest odpowiednimi opisami oraz wymiarami.
Ostatnim krokiem jest zestawienie elementów wyposażenia użytych w projekcie.
Po przekazaniu dokumentacji klientowi, zostaje już tylko nadzór nad prowadzonymi pracami remontowymi i czekanie na efekt końcowy.

W wielkim skrócie to właśnie tak wygląda przebieg projektu wnętrza. W rzeczywistości jest to bardziej skomplikowany proces, trwający często do kilku miesięcy, pełen obaw i ważnych decyzji, podczas których podejmowania, projektant niejako przeprowadza klienta za rękę…. Niejednokrotnie jednak z takiej współpracy wywiązuje się świetna znajomość.

8 Replies to “Jak wygląda projekt wnętrza krok po kroku?”

 1. Ja zadam pytanie pytanie laiczne. W którym momencie tego procesu klient płaci za projekt? Zaliczkę pewnie płaci przy podpisywaniu umowy, ale w jakiej wysokości procentowej? Kiedy resztę?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Bardzo fajny, zwięzły i treściwy artykuł. Brakuje mi w nim tylko tych powyższych informacji, które jednak są dość istotne.
  Pozdrawiam.

  1. Pani Gosiu, każdy projektant z pewnością ma na to swój sprawdzony sposób – w mojej praktyce wygląda to tak: zaliczka 20% przy podpisaniu umowy, kolejne kwoty po każdym zatwierdzonym etapie: 30% po układach funkcjonalnych, 30% po wizualizacjach oraz ostatnie 20% po dokumentacji technicznej.
   Pozdrawiam.

 2. Witam, szukam od dłuższego czasu tego typu okapu w kolorze złotym, jeżeli mógłbym prosić o link będę bardzo wdzięczny

  1. Panie Mateuszu, w tym wypadku to okap ze stali nierdzewnej przeznaczony do malowania proszkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *